تجهیزات صنعتی

تجهیزات صنعتی

ریخته گری یکی از فرآیند‌های صنعتی بسیار مهم و پرکاربرد در طول زندگی بشر شناخته شده است. براساس هدف اجرای کار نوع مواد اولیه ریخته گری نیز متفاوت خواهد بود. به طور کلی ما مواد اولیه ریخته گری را بر طبق ماهیت اساسی طراحی قالب، به دو دسته ریخته گری قالب مصرفی و ریخته گری قالب دائم تقسیم می‌کنیم:

1- ریخته گری قالب مصرفی

همانگونه که از نام این نوع ریخته گری مشخص است صنعتگران از قالب‌های موقت برای ریخته گری استفاده می‌کنند. در واقع این قالب‌ها وقتی یک بار مورد استفاده قرار گرفتند طول عمر مفید خود را از دست داده و مجدداً قابل استفاده نیستند. قالب‌های مصرفی به گونه‌ای طراحی می‌گردند که وقتی مواد مذاب داخل آن‌ها ریخته شد برای خارج کردن این مواد مذاب فرم گرفته باید قالب را شکست. به همین دلیل دیگر قابل استفاده نیستند. رایج‌ترین مواد اولیه ریخته گری که برای قالب مصرفی مورد استفاده قرار می‌گیرند ماسه، خاک رس و گچ هستند.

2- ریخته گری قالب دائمی

برخلاف ریخته گری قالب مصرفی، قالب‌های دائمی به مدت چند بار قابل استفاده هستند و وقتی طول عمر مفید خود را از دست دادن باید با قالب‌های جدید جایگزین گردند. انواع ریخته گری قالب دائمی عبارتند از:

–  ریخته گری گریز از مرکز

در روش قالب تحت تاثیر نیروی گریز از مرکز پر خواهد شد. قالب در حال چرخیدن است و همزمان مواد مذاب داخل آن ریخته می‌شود. چرخش قالب باعث اعمال نیروی گریز از مرکز به مواد مذاب خواهد شد. در نتیجه مواد مذاب به سمت دیواره‌های قالب تمایل دارند. همین مسئله منجر هب فرم دادن به مواد مذاب  خواهد شد.

در کارخانه‌ها برای اینکه جابجایی محصولات از یک نقطه به نقطه دیگر به راحتی انجام شود از نوار نقاله استفاده می‌شود. حتماً بار‌ها در مستند‌های تلویزیونی و یا در محیط کار خود نوار بارگیری را از نزدیک دیده‌اید. محصولات تولید شده بر روی لاستیک نوار نقاله قرار می‌گیرند و با روشن شدن دستگاه و به حرکت درآمدن لاستیک، محصولات از نقطه مبدا به نقطه مقصد انتقال می‌یابند بدون اینکه نیاز باشد نیروی کارگر زیادی را برای جابجایی این کالا‌ها استخدام کنید. برای اینکه با کاربرد‌ها و ویژگی ‌های لاستیک نوار نقاله آشنا شوید این مطلب را مطالعه نمایید.

نکته بسیار مهمی که پیمانکاران در زمینه خردایش سنگ باید به آن توجه داشته باشند این است که در هر مرحله از کار از چه تجهیزاتی استفاده کنند تا خردایش مصالح خروجی به ا ندازه‌های استاندارد و با کیفیت با کمترین میزان استهلاک و هزینه باشند. از آنجایی که فرآیند استخراج و خردایش سنگ‌ها پروژه زمان‌بری است و در هر مرحله شما باید از ادواتی استفاده کنید که بتوانید سنگ‌های استخراج شده را با صرف کمترین زمان و توقف در خط تولید به مصالح مورد نیاز خود تبدیل نمایید، بنابراین آشنایی با انواع دستگاه سنگ شکن اهمیت زیادی پیدا می‌کند. در این مطلب شما را با دستگاه سنگ شکن هیدروکن آشنا خواهیم کرد.

سنگ شکن فکی یکی از محبوب‌ترین انواع سنگ شکن‌های صنعتی است که برای خرد کردن مواد سخت و نیمه سخت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع سنگ شکن برای خرد کردن موادی مانند سنگ‌های آهن، سنگ‌های مرمری، سنگ‌های گرانیت، سنگ‌های آهک و مواد معدنی دیگر به کار می‌رود.

ساختار این دستگاه از یک مکانیزم اصلی برای خردایش سنگ ها استفاده میکند: فشاردادن سنگها بین فک متحرک و فک‌ ثابت. فک‌ متحرک به حرکتی مانند شفت لنگ داخل ساختار انتقال قدرت موتور ماشین انجام میدهد و بدون اینکه کل فک بندها را به صورت 180 درجه دور شفت بچرخاند ، صرفا آنرا به صورت رفت و برگشتی در یک فضای مشخص حرکت میدهد و باعث ایجاد و کاهش فاصله مداوم بین دندانه های شانه فک ثابت و متحرک میشود. از آنجا که این دندانه ها در زمان نزدیک شدن صفحات به یکدیگر به صورت یک در میان قرار میگیرند، به جای اینکه به یکدیگر برخورد کنند، باعث ایجاد فشار به سنگهایی که میان فضای مثلثی شکل بین دندانه ها قرار گرفته اند شده و آنها را خرد میکنند,

منبع : https://bikaransanat.com/

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.